GenelTeknoloji

VPN Nedir Ne Amaçla Kullanılır?

VPN dediğimiz şey internet aracılığıyla cihazlar arasında bir ağ bağlantısı oluşturan sistemdir. VPN’ler genel ağdan gelen verileri güvenli bir şekilde iletmek için kullanılır. VPN IP adresini maskeler ve verileri şifreler.

Bu sayede verileri kimse görüntüleyip okuyamaz. Gördüğünüz gibi VPN’nin genel tanımı bunlardan oluşmaktadır. Şimdi sizlere daha detaylı bir şekilde VPN nedir ne amaçla kullanılır sorusunu cevaplayacağız.

VPN Ne İçin Kullanılır?

Vpn hizmetleri verileri güvenli bir şekilde internet üzerinden gönderir. Bunun için VPN nedir ne amaçla kullanılır diye sorduğunuz zaman genel amaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Gizlilik 

İnternet üzerinde her türlü özel bilgileriniz kayıt altına alınır. Buna kredi kartları dâhildir. Bu sebepten dolayı VPN bu bilgilerinizi gizlemek için bir şifreleme kullanır.

Bilinmezlik 

Sizler bizlere VPN nedir ne amaçla kullanılır diye sorduğunuz zaman bilinmezlik özelliğini de içine katabiliriz. Ip adresi dediğimiz şey sizin konumunuz ve gezinme bilgilerinizi taşır. İnternet siteleri sizin bu bilgilerinizi, konumunuzu inceler.

O siteyi her ziyaret ettiğiniz zaman sizi tanımlar. VPN sizin bu bilgilerinizi gizler. Sizde bu sayede anonim olursunuz.

Gördüğünüz gibi VPN’nin görevleri bunlardan oluşmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu