GenelTeknoloji

İnternetten Kıble Yönü Bulma

Kıble, Müslümanların namaz kılarken yöneldikleri Mekke şehrindeki Mescid-i Haram (Kâbe) yönünü ifade etmektedir. İster farz ister nafile ibadet olsun namaz kılarken kıbleye yönelmek namazın şartlarından birisidir. Bu şarta uyulmaz ise namaz sahih olmayacaktır. Dolayısıyla kıble yönünün doğru şekilde tespit edilmiş olması namazın sıhhati açısından büyük önem arz eder.

Kıble yönünü bulmak için çeşitli araçlardan yararlanılabilir. Günümüz teknolojisinin nimetlerinden yararlanılarak artık kıble yönü tespiti kolay ve pratik şekilde bulunabilmektedir. Kıble yönü bulma gibi çalışmalar ile kıble yönünüzü artık rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu tip siteler Google Maps uygulamaları vasıtasıyla size kıble yönü çizginizi vermektedir. Evinizin çatısına kadar inerek kıble yönünü pratik şekilde bulabileceğiniz bu teknik birçok alanda olduğu üzere kıble yönü tespitinde de kullanılmaktadır. Buradan alacağınız kıble yönü çizgisi size kıble yönü ile ilgili mutlak bir fikir verecektir. Böylece yabancı memleket veya şehirlere seyahat edenler için kıble yönü sorunu, sorun olmaktan çıkacaktır.

Türkiye’de herhangi bir şehire seyahat ettiğinizde ne yapacaksınız? Bu durumda Kıble Bulma sitesinde Türkiye Kıble Yönü sayfasına gitmenizi öneririz. İlgili sayfadan bulunduğunuz ilin kıble yönünü hem kıble çizgisi ile hem de pusula ile bulmanız mümkün olacaktır. Pusula kullanmak isteyenler buradan temin ettikleri kıble açısını pusula üzerinde uygulayarak pratik şekilde kıble yönlerini tayin etmiş olacaklardır. Türkiye Kıble Yönü sayfasından bir ilin ilçelerine nasıl ineceğiz? İster il haritası üzerinden isterseniz sayfa altındaki listelenen ilçelerden size uygun olanını tercih ederek ilçelerin kıble yönünü almanız mümkündür. Örneğin, İstanbul’da Fatih ilçesinin kıble yönünü merak ediyorsanız, evvela istanbul kıble yönü sayfasını ziyaret etmelisiniz. İstanbul kıble yönü sayfasından alttaki ilçe listeleri içerisinde yer alan Fatih ilçesine gidiniz. Fatih ilçesindeki mahalle, sokak veya evinizin bulunduğu yeri bulduğunuzda hem kıble çizgisini hem de kıble pusula derecesini elde etmiş olacaksınız.

Türkiye dışında tüm dünya ülkelerinin önemli merkezlerine ait kıble yönlerini bulabileceğiniz Kıble Bulma çalışmasını sizlere şiddetle tavsiye etmekteyiz. Böylece kıble tespiti sorun olmaktan çıkacaktır. Namaz ibadetlerinizi huzur içerisinde ifa etmeniz temennisiyle..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu