Sosyal MedyaTeknoloji

Fiyatına paha biçilemiyor! Türkiye sayılı ülkeler arasına girdi…

Bilim adamları tarafından “yeni metamalzeme” olarak bilinen ve fiyatı öngörülemeyen “Borofen”, ülkemizde ilk kez üretim çalışmalarına konu oluyor. Dünyada çok az ülkenin üretebildiği bu ürün, Ankara’nın birçok farklı alanda konumunu güçlendirecektir.

Teknoloji süratle gelişiyor ve aynı hızda toplumun her kesimine yayılıyor… Elimizi attığımız neredeyse her şey dijitalleşiyor. Bu durum çok ciddi bir ‘şarj’ sorununu beraberinde getiriyor. Sorun önemli çünkü cep telefonumuzdan diş fırçamıza, saatlerimizden elektrikli arabalara pek çok kullanım alanı olan bataryaların daha efektif hale getirilmesi kaçınılmaz.

Bu nedenle dünyanın en önemli konu başlıklarından biri ‘çok hızlı bir şekilde şarj olan ve kullanım süresi artan’ bataryalar üretmek. İşte bu noktada yeni bir teknoloji bilim dünyanın gözdesi konumunda. ‘Yeni süper malzeme’ olarak adlandırılan Borofen ile ilgili çalışmalar oldukça önemli. Dünyada çok az sayıda ülke bu maddeyi üretebiliyor. Türkiye de onlardan biri.

Grafen’den çok daha güçlü ve esnek 

TRT Haber’in haberine göre; son dönemlerde pek çoğumuzun kulağına çalınan ‘grafen’ maddesinin çok farklı alanlarda kullanılacak kritik bir malzeme olduğu biliniyor. Borofen’in ondan bile daha iyi olduğunun altını çiziyor Özgür Ekin Felek ve “Borofen, bor elementinin iki boyutlu formu. Dediğiniz gibi Grafen bilim dünyasında çok biliniyor, konuşuluyor. Ancak Borofen, Grafen’den daha güçlü ve daha esnek özelliklere sahip, yeni çalışılmaya başlayan bir malzeme” ifadesini kullanıyor.

Aslına bakarsanız Borofen 1990’lı yıllar itibariyle teorik olarak üretilebileceği kanıtlanmış bir madde. 2010 yılının ikinci yarısından itibaren de ilk kez laboratuvarlarda üretilmiş. Anlaşılan o ki Türkiye bu süreci çok iyi takip etmiş.

Çok kritik alanlarda kullanılabilecek bir madde 

Peki Borofen nerelerde kullanılıyor? “En yaygın kullanım alanı enerji” diyor Özgür Ekin Felek ve devam ediyor: “Enerji depolama sistemleri öne çıkan ilk başlık. Çünkü enerji sistemlerinde hem verimi hem de kapasiteyi oldukça yukarı noktalara çekiyor. Bunun dışında savunma sanayiinde, kompozitlerde, mikro nano sensörlerde de kullanılıyor. Çünkü bor elementinin sahip olduğu çok özel değerler var. Bu durum onu farklı alanlarda başrol oyuncusu yapıyor. Haliyle de bilim dünyasında ümit vadeden ‘yeni süper malzeme’ olarak adlandırılıyor.

Borofen’in birçok fonksiyonel özellikleri açısından grafen’den daha güçlü olduğunu biliyoruz. Bu nedenle balistik uygulamalarda kullanılabilir. Anti radar yani radara yakalanmama konusunda kullanımı oldukça muhtemel. Bu alanda da zaten bizim farklı Sanayii sektörleri ile görüşmelerimiz devam ediyor.”

Dünyada üreten ülke sayısı çok az 

Borofen’in test sonuçları bizi oldukça şaşırtıyor. Ancak Özgür Ekin Felek bizi daha da şaşırtmayı başarıyor. Borofen’i dünyada çok az sayıda ülkenin üretebildiği bilgisini paylaşıyor. Sayı vermekten kaçınıyor ancak “Bir elin parmaklarından daha az olduğuna emin olabilirsiniz.” diyor. Türkiye’nin böylesine kritik bir teknolojide başı çeken ülkelerle aynı yerde olması son derece değerli.


https://forum.webdiyo.com/konu-renkli-toplar-oyunlari-oynamak-ister-misin-45233.html

https://tr.instela.com/insirah-suresi—17740344

https://anchor.fm/renkli-toplar

https://peatix.com/user/13389721/view

https://docs.google.com/document/d/1AIghg1hg7-TnwV1MPLGYdI1JkXaLLScQDIRjTXnttUE/edit

https://www.crokes.com/findqibla/info/

https://independent.academia.edu/K%C4%B1bleY%C3%B6n%C3%BC

https://folkd.com/user/Kibleyonu

https://kibleyonu.livejournal.com/profile/

https://www.blogger.com/u/2/profile/14900950862573415992

https://leetcode.com/qibladirection/

https://independent.academia.edu/%C4%B0nsirahSuresi

https://www.crokes.com/insirah/info/

https://visual.ly/users/teknoyeni/portfolio

https://us.community.sony.com/s/profile/0054O00000A1jUr

https://us.community.sony.com/s/profile/0054O00000A1jUw

https://us.community.sony.com/s/profile/0054O00000A1jV1

https://www.provenexpert.com/qibla-finder/

https://www.zippyshare.com/qiblafinder

https://www.zippyshare.com/kibleyibul

https://www.zippyshare.com/al-qibla

https://trello.com/u/qiblalocator/activity

https://trello.com/u/kibleyibul/activity

https://trello.com/u/qiblahdirection/activity

https://www.authorstream.com/qiblafinder/

https://www.authorstream.com/kibleyibul/

https://www.authorstream.com/alqibla/

https://telegra.ph/Teknoloji-ve-Dini-Haberler-09-22

https://sanalordu.com/iphone-15-serisinden-ilk-bilgiler-geldi-modeller-arasi-fark-aciliyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu