Sosyal MedyaTeknoloji

Ağladığımız Zaman Ses Tonumuz Neden Tanınmayacak Kadar Çok Değişiyor?

Ağlamak ile, insanın psikolojik durumu, stres seviyesi ve hormonal düzeyi değiştiği gibi aynı zamanda ses tonuda değişmektedir.

Ağladığınız zaman ses telleri şiştiği için sinüsleriniz de şişebilir. Bildiğiniz üzere bu durum kaynaklı yaşanan burun tıkanıklığı nedeniyle sesiniz olduğundan daha kötü çıkabilir.

Ancak tabii ki ağlayınca yaşanan ses tonu değişiminin tek sebebi bu değil. Peki bu durumun diğer etkenleri ne olabilir?

Bebeklerde de çok uzun süre ağlamak ses tellerini zedelebiliyor. Bu durum yetişkinlerde de aynı etkiyi yaparak sesin çatallanmasına yol açıyor. Böylece sesiniz, olduğu halinden daha kısık çıkabiliyor. Bazen çoğu kişi uzun süre ağlayınca boğazlarının neden şiştiğini merak edebiliyor.

Şöyle ki; otonom sinir sistemi (istemsiz yapılan hareketleri temsil ediyor), sempatik sinir sistemini (stresli durumlarda etkin olur) harekete geçirdiği için ağladığımızda vücudumuzda savaş ve kaç tepkisi uyanır. Bu tepki de yeme içme dahil birçok işlevi yerine getirmemizi, sadece o an için engeller.

İşte boğazların şişme durumu, ses telleri arasındaki açıklıkta bulunan glottisinin (ses tellerinin bulunduğu orta kısmın tıbbi adı) şişmesinden kaynaklanır. Çünkü bu şiştiğinde boğazlar da dolgun ve gergin hisseder. Hatta Dr. Patricia Salber’a göre bu durumun meydana gelme sebebi bedenimizin bizi zarar görmememiz için koruma iç güdüsünden kaynaklanıyor. Yani vücut, ciğerlere sümük veya gözyaşı girmemesi için aslında mücadele etmiş oluyor.

Bazı sanatçılar, sahnede ağladıkları zaman seslerini kontrol etmeye çalışmak yerine önce derin bir nefes aldıklarını ifade ediyor. Çünkü bu esnada alınan nefes, ağlamayı bir nebze de olsa durdurabileceği için ses de yavaş yavaş normale dönebiliyor.

Ağladığınızda çenenizin kasıldığını hatta bu nedenle konuşmakta bile zorlandığınızı hissedebilirsiniz. Aslında bu durum vücudun yaşadığı duygusal probleme verdiği fizyolojik bir tepkiden kaynaklanıyor.

Böyle bir durumda düzgün konuşma çabasıyla çenenizi daha fazla sıkmak yerine sakinleşip ondan sonra konuşmaya başlamanız daha iyi olur.


https://dergipark.org.tr/tr/pub/@arah-kiblat

https://www.noteflight.com/profile/2a8f327626319de01a12d424f128992c5bf1d5ba

https://www.metal-archives.com/users/arahkiblat

https://sanalordu.com/lenovodan-giyilebilir-akilli-ekran-glasses-t1

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu